piątek, 18 maja 2018

Jak uczyć się dwóch języków obcych jednocześnie?





Interesuje Cię nauka języków obcych?
Lubisz wyzwania? 
Jesteś w stanie dać z siebie 200%?

Jeżeli tak, w takim razie na pewno uczysz się lub myślisz o rozpoczęciu nauki dwóch języków obcych jednocześnie, bo... czasem jeden język to za mało, tym bardziej, jeżeli mamy do wyboru ich tak dużo!

W jaki sposób uczyć się dwóch języków obcych jednocześnie, aby uniknąć stresu, bólu głowy albo - co gorsza! - eksplozji mózgu? W końcu na świecie jest wielu sceptyków, którzy twierdzą, że jest to niemal niewykonalne albo bardzo trudne. Czy aby na pewno?

Jeżeli nauka dwóch języków będzie przebiegać w taki sam sposób jak nauka jednego, może zakończyć się utratą motywacji, a co za tym idzie porażką, której da się uniknąć, jeżeli dobrze się do tego przygotujemy.

Najpierw zastanówmy się dlaczego warto uczyć się dwóch języków jednocześnie. Zalety, jakie za sobą niesie to:
  • poprawa czujności i zmuszenie mózgu do aktywności podczas zmiany języka,
  • nauka organizacji czasu,
  • poprawa pamięci,
  • szybsza i efektywniejsza nauka,
  • zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy,
  • nowe znajomości i możliwość podróżowania


Ale jak się do tego zabrać?

1. Ucz się całkowicie innych języków (tj. z innych rodzin językowych)

Z pozoru nauka jednocześnie czeskiego i słowackiego, niderlandzkiego i niemieckiego, portugalskiego i hiszpańskiego, szwedzkiego i norweskiego itd. wydaje się świetnym pomysłem, ponieważ każda z par ma podobne słownictwo i struktury. Jednakże, nauka podobnych do siebie języków równocześnie wcale nie jest dobra (chyba, że nie masz wyjścia i musisz to zrobić, zawsze można spróbować). W nauce dwóch języków obcych na raz najważniejsze jest zminimalizowanie czynnika podobieństwa, czyli szansy na pomylenie słownictwa lub gramatyki.
Jeżeli uczysz się bardzo lub średnio spokrewnionych ze sobą języków, prawdopodobnie nie unikniesz mieszania ze sobą wyrazów.
Oczywiście nie mam na myśli rezygnacji z nauki języka z tej samej rodziny, twierdzę jedynie, że najlepiej odłożyć go na później, jak już osiągniemy odpowiedni poziom komunikacji w pierwszym języku.
Przykład: Jeżeli uczysz się języka niemieckiego, połącz go na przykład z hiszpańskim, a jeszcze lepiej byłoby połączyć go z językiem, w którym używa się całkiem innego zapisu, np. cyrylicy.

Ucząc się języków, które mają ze sobą niewiele wspólnego ułatwisz sobie życie i na pewno zyskasz na czasie.

a) Zacznij od jednego języka, dodaj drugi w trakcie nauki

Rozpoczęcie nauki jednego języka i zaczęcie drugiego, kiedy osiągnie się poziom A1 lub A2 w tym pierwszym jest nawet lepszym pomysłem niż nauka obu języków od zera.


2. Wybierz język główny

Jeżeli chcesz uczyć się dwóch języków, ale masz wątpliwości, czy uczyć się ich równocześnie, możesz wybrać język główny, któremu poświęcisz trochę więcej uwagi niż temu drugiemu. Dzięki temu na pewno unikniesz ich mieszania, ponieważ w jednym z nich szybciej osiągniesz poziom komunikatywny. Plusem jest to, że nie zaniedbasz nauki drugiego i po pewnym czasie będziesz mógł posługiwać się dwoma językami na podobnym poziomie.


3. Zaplanuj wcześniej, ile czasu poświęcisz na naukę każdego z języków

Nauka dwóch języków równocześnie pomaga w organizacji czasu, ponieważ jest skuteczna tylko, jeżeli planujemy ją z wyprzedzeniem.
Zanim przystąpisz do nauki dwóch języków równocześnie, musisz być świadomy tego, że może to potrwać dłużej, niż gdybyś uczył się tylko jednego, ponieważ czas, który poświęciłbyś na niego musisz poświęcić na oba języki.
Stwórz plan, w którym zaplanujesz, czego i kiedy będziesz się uczył. Upewnij się, że uczysz się regularnie. Jeżeli zamierzasz poświęcić tydzień na naukę tylko jednego języka, prawdopodobnie poniesiesz porażkę. Sprawdzi się tutaj wybór języka głównego, którego będziesz uczył się np. przez 70% całego czasu, który poświęcisz na naukę oraz języka pobocznego, na który zostanie pozostałe 30%.

Pamiętaj: Osoby, które przygotowują plany (nie tylko w nauce języka), osiągają lepsze efekty.


4. Ucz się poprzez tłumaczenie z jednego języka na drugi

Jeżeli języki nie są ze sobą spokrewnione, połączenie ich nauki może sprawić Ci także dużo frajdy. Co powiesz na tłumaczenie między dwoma językami? Nauka dwóch języków jednocześnie daje Ci możliwość używania nowych strategii nauki.
Zamiast tłumaczyć z języka obcego na język ojczysty możesz tłumaczyć z języka obcego na język obcy i dużo się przy tym nauczyć. Takie ćwiczenie pozwala nie tylko porozumiewać się w danych językach, lecz także w nich myśleć.


5. Używaj innych metod nauki, ale trzymaj się tych samych tematów

Dobrym pomysłem jest wybranie innych metod do nauki każdego z języków, np. oglądaj filmy i seriale w jednym, w drugim natomiast słuchaj podcastów. Pamiętaj, żeby nie zaniedbać żadnej z umiejętności, tj. staraj się czytać, słuchać, pisać i mówić w każdym języku, lecz wykonuj to w inny sposób.
Ważne jest także, aby w nauce obu języków wybierać te same tematy, tak abyś mógł przetłumaczyć każde zdanie, które potrafisz wypowiedzieć w jednym z nich.
Jeżeli lubisz przygotowywać fiszki lub zapisywać słownictwo, zapisuj od razu każde słowo w dwóch uczonych się językach.


6. Ucz się codziennie i otocz się językami

Nauka poprzez ślęczenie nad książkami nie jest efektywna. Jeżeli zdecydowałeś się na naukę języka, powinieneś się nim otaczać, a jeżeli zdecydowałeś się na naukę dwóch w tym samym czasie, powinieneś otaczać się nimi dwoma.
Jeżeli jedziesz do pracy lub szkoły, a na dojazd poświęcasz kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, poświęć ten czas na słuchanie podcastów lub czytanie książek w wybranych językach obcych. Zmień język w ustawieniach swojego telefonu, oglądaj telewizję i słuchaj radia oraz staraj się przeglądać regularnie portale w danych językach. Dzięki wszechobecnej technologii, masz dużo możliwości, z których warto korzystać. Nauka nie musi sprowadzać się wyłącznie do nauki słownictwa i gramatyki, a śmiem twierdzić, że wymienione wyżej czynności są bardziej efektywne niż sposób przekazywania wiedzy, który znamy ze szkoły.


7. Daj sobie czas, miej motywacje i bądź zorganizowany

Tak naprawdę to, ile czasu zajmie Ci nauka każdego z języków zależy wyłącznie od Ciebie, Twojego podejścia oraz metod nauki. Każdy uczy się w inny sposób, lecz jeżeli jesteś zmotywowany do osiągnięcia celu i weźmiesz pod uwagę opisane wyżej wskazówki - osiągniesz sukces. Nauka dwóch języków równocześnie jest trudna, lecz możliwa i bardzo interesująca.




4 komentarze: